Nieświeży oddech - wszystkich, co chcesz wiedzieć

Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?

W 90% przypadków, bezpośrednią przyczyną występowania nieświeżego oddechu są bakterie beztlenowe, która kolonizują naszą jamę ustną. W pewnych okolicznościach, gdy warunki do ich rozwoju w jamie ustnej są sprzyjające, liczba tych bakterii znacznie wzrasta. Bakterie te biorą udział we wstępnym procesie trawienia, rozkładając białka zawarte w spożywanych pokarmach, śluzie, krwi, czy obumarłej tkance. Białka zaś składają się z aminokwasów, a dwa z nich – Cysteina i Metionina – zawierają w swym składzie siarkę. Nadmierna liczba bakterii rozkłada więc nadmiernie dużą liczbę białek, a efektem tego procesu jest uwalnianie siarki pod postacią tzw. lotnych związków siarki mających nieprzyjemny, a czasem wręcz odpychający zapach i posmak.

Jak mogę sprawdzić, czy mam nieświeży oddech?

Większość ludzi cierpiących z powodu nieświeżego oddechu zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego faktu. Intymna natura problemu sprawia również, że niewiele osób decyduje się na "uświadomienie" rozmówcy o istnieniu problemu - zwłaszcza, jeżeli nie jest ona członkiem najbliższej rodziny.

Istnieje jednak kilka "domowych" sposobów, by móc sprawdzić, czy mamy problem z nieświeżym oddechem.

  • Przetrzyj górną powierzchnię języka kawałkiem bawełnianej gazy bądź wacika i powąchaj. Jest to chyba najbardziej uczciwa z "domowych" metod. Ponad to, jeśli na bawełnie pozostała żółtawa plamka, jest wysoce prawdopodobne, że masz podniesiony poziom produkcji związków siarki,
  • Poliż zewnętrzną część swojej dłoni. Odczekaj po tym około 10-20 sekund, aż przeschnie i powąchaj. Jeżeli wyczujesz nieprzyjemny zapach, to oznacza to, że coś jest z Twoim oddechem nie tak, gdyż związki siarki z języka przeniosły się na rękę,
  • Korzystając z nici dentystycznych dokładnie przeczyść powierzchnię między zębami, a następnie powąchaj nici. Test ten nie jest bezpośrednim testem Twojego oddechu. Pokazuje jedynie to, co mogą czuć osoby z Twojego najbliższego otoczenia,
  • Stojąc przed lustrem wysuń język na tyle na ile potrafisz. Jeśli w tylnej jego części zobaczysz biały lub żółty nalot, to może to być znak, że masz problem z nieprzyjemnych oddechem z ust,
  • Zapytaj o ocenę kogoś, komu ufasz. O ile to możliwe zapytaj, czy mógłby ocenić Twój oddech kilkukrotnie w trakcie kilku godzin – oddech zmienia się w trakcie całego dnia,
  • Jeżeli niektóre rodzaje pożywienia wyraźnie wpływają na zmianę Twojego oddechu w dłuższym odstępie czasu, może to być sygnał, że bakterie na języku produkują zbyt dużo związków siarki. Zwróć uwagę na takie produkty, jak: płyny do ust z dodatkiem alkoholu, przetwory mleczne, napoje alkoholowe, czy produkty wysoko słodzone (np. cukierki, napoje gazowane, ale także kawa).

Jeżeli którykolwiek z powyższych testów dał wynik pozytywny (przykry zapach lub posmak), jest wysoce prawdopodobne, że masz problem z nieświeżym oddechem.

Co powinienem zrobić, gdy odkryję u siebie nieświeży oddech?

W pierwszej kolejności warto umówić się na wizytę u lekarza stomatologii, by ten przebadał nas pod kątem nieświeżego oddechu. Stomatolog będzie mógł potwierdzić lub wykluczyć niektóre z możliwych przyczyn wystąpienia dolegliwości. Pamiętaj, by przed wizytą nie stosować niczego, co mogłoby zamaskować Twój oddech, gdyż utrudni to postawienie odpowiedniej diagnozy.

Czy nieświeży oddech można wyleczyć?

Zdecydowanie tak! Nieświeży oddech jest, jak najbardziej uleczalny.

Pytania naszych Klientów

Zauważyłem u siebie małe, białe grudki na migdałach. Po zeskrobaniu ich okazało się ze posiadają wyjątkowo przykry zapach. Czym są owe grudki i jaki mają związek z przykrym zapachem?

Te małe, białe grudki znamy pod nazwą tonsillitis, czyli kamieni migdałowych. Są one jak najbardziej powiązane z nie

Gazy siarkowe produkowane przez bakterie beztlenowe, zlokalizowane od migdałków w górę krtani, mieszają się mikroskopijnymi cząstkami pokarmu, obumarłą tkanką, gęstą wydzieliną z tylnych partii gardła oraz bakteriami, które rozkładają zawarte w tej mieszanine białka. Po dłuższym okresie w kryptach migdałkowych tworzą się kamienie migdałkowe.

Wielu pacjentów po zabiegu usunięcia migdałów żyje w błędnym przekonaniu o pozbyciu się źródła swoich problemów. Pomimo usunięcia migdałków, objawy nie ustępowały, ponieważ nieświeży oddech nie bierze swego początku na migdałkach, ale na tylnej powierzchni języka, jakkolwiek może się on osadzać wtórnie w rejonach migdałków. Dlatego tak niezwykle ważna jest codzienna profilaktyka.

Mój partner/partnerka ma nieświeży oddech. Czy możliwe jest zarażenie się tą przypadłością poprzez pocałunek?

 

Nie. Nieświeżym oddechem nie można się zarazić. Bakterie wywołujące ten problem są naturalną częścią flory bakteryjnej jamy ustnej (potrzebne są w procesie trawienia). Możliwe, że przykry zapach z ust partnera/partnerki spowodowany jest reakcją wiązaną bakterii z suchością w ustach, paleniem tytoniu lub spożywaniem alkoholu, oraz zażywaniem leków.

Zawsze, kiedy mam katar, mój problem się nasila. Czy to znaczy, że nieświeży oddech ma swoje źródło w infekcji zatok?

Nie. Bezpośrednią przyczyną powstania nieświeżego oddechu jest uwolnienie nadmiernie dużej ilości związków siarki w naszej jamie ustnej i nie ma nic wspólnego z infekcją zatok. Nie oznacza to jednak, że pojawienie się infekcji jest tu bez znaczenia. Powstały w zatokach śluz zawiera w swym składzie białka. Co więcej, łączy się on z bogatymi w białka cząsteczkami spożywanych przez nas pokarmów, które wraz z wdechem dostały się do naszych zatok. Powstała w ten sposób "mieszanina" przenika do tylnej części jamy ustnej, gdzie łączy się z bakteriami. Efektem tego jest uwolnienie jeszcze większej ilości związków siarki, a co za tym idzie pogorszenie oddechu i/lub pojawienie się gorzkiego lub kwaśnego posmaku.

Często mam sucho w ustach. Czy ma to wpływ na nieświeży oddech?

Zażywane lekarstwa (zwykle przepisywane na wysokie ciśnienie lub antydepresanty), napoje alkoholowe lub płyny do płukania ust zawierające alkohol często prowadzą do nienaturalnej suchości jamy ustnej. Mniejsze wydzielanie śliny to większe ryzyko pojawienia się nieświeżego oddechu. Ślina zawiera bowiem tlen, który pomaga utrzymać jamę ustną w zdrowiu i uczuciu świeżości. Jej brak sprawia, że bakterie beztlenowe rozwijają się szybciej i "produkują" więcej siarki. Pomocne mogą tu być tabletki stymulujące wydzielanie śliny.

TetroBreath

Jak często należy stosować produkty TetroBreath?

Stosowanie preparatów TetroBreath nie różni się praktycznie niczym od tych, które używaliście Państwo do tej pory. To, jak często będziemy je używać zależy więc wyłącznie od naszego odczucia. Trzeba pamiętać jednak, że bakterie w jamie ustnej "odnawiają się" po każdych 10-12 godzinach, dlatego ważne jest, aby czyścić jamę ustną regularnie tj. 2-3 razy w ciągu dnia. Efekt trwalszej świeżości odczuwalny jest już po kilku miesiącach. Od tej pory stosowanie produktu można już ograniczyć do 2 razy dziennie, jakkolwiek większość użytkowników woli powtarzać go 3 razy dziennie.

Na czym polega działanie systemu TetroBreath?

W przeciwieństwie do większości produktów "zwalczających" nieświeży oddech, preparaty TetroBreath nie maskują zapachów, lecz je skutecznie neutralizują. Skuteczność w tym zakresie sięga 98%, co jest prawdopodobnie najlepszym wynikiem spośród wszystkich oferowanych na rynkach światowych preparatów tego typu. Dzięki temu już kilka chwil po zastosowaniu, możemy cieszyć się całkowicie neutralnym oddechem, wolnym od nieprzyjemnych zapachów.

Oprócz neutralizacji nieświeżego oddech (halitoza) ważne jest także, aby przywrócić w jamie ustnej naturalnie zbilansowaną florę bakteryjną. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest odbudowa naturalnego przepływu śliny w jamie ustnej, która nie tylko wypłukuje, np. resztki pożywienia, ale i „natlenia” jamę ustną, uniemożliwiając nadmierny rozwój bakterii. Formuła TetroBreath posiada tzw. zbilansowane pH = 7, zaś naturalne pH jamy ustnej wynosi 6,5. Dzięki temu delikatnie zwiększa się ilość wydzielanej śliny, która zapobiega osuszeniu jamy ustnej. Kolejny ważny czynnik, to prewencja schorzeń przyzębia. Formuła TetroBreath zawiera w swoim składzie skoncentrowany wyciąg z aloesu. Najnowsze badania wykazały, że aloes zwiększa zdolność organizmu do produkcji kolagenu, który nie tylko wzmacnia komórki, ale i pomaga szybciej wyleczyć wszelkie schorzenia, czy też podrażnienia.

System TetroBreath, to jednak nie tylko leczenie nieświeżego oddechu. Ważna jest także codzienna pielęgnacja jamy ustnej. Preparaty TetroBreath pomagają również zwalczać próchnicę, a przy tym nie zawierają szkodliwych detergentów, polepszaczy, czy substancji smakowych mogących jedynie zamaskować oddech.