Co to jest halitoza?

2009-12-10 14:52

Halitoza, to medyczne określenie chronicznego, nieświeżego oddechu. Wyniki wielu badań pokazują, że na przypadłość tą cierpi 20-30% całej populacji świata. Wbrew powszechnej opinii halitoza nie musi być wcale związana z brakiem higieny jamy ustnej. Równie błędne jest przeświadczenie, iż wynika ona z problemów z żołądkiem.

Halitoza potrafi mocno utrudnić zarówno życie towarzyskie, jak i kontakty zawodowe. W skrajnych przypadkach może wręcz uniemożliwić nawiązywanie długotrwałej rozmowy, doprowadzając osobę, która się z nią boryka to wielu rozterek, a nawet depresji.

Bezpośrednią przyczyną nieświeżego oddechu są bakterie beztlenowe kolonizujące jamę ustną człowieka. Każdy je ma, jednak u niektórych osób ich liczba jest zbyt duża. A ponieważ bakterie te biorą udział w procesie wstępnego trawienia, rozkładając zawarte w pokarmach białka (białka składają się z aminokwasów, zaś dwa z nich - Cysteina i Metionia - zawierają siarkę), efektem ubocznym ich pracy jest wydzielanie tzw. lotnych związków siarki, mających nieprzyjemny zapach i posmak.