Jak zwalczyć kamienie migdałowe?

2009-11-19 17:31

 Kamienie migdałowe (med. tonsillitis) powstają przez akumulację pozostałości procesów wstępnego trawienia,  wydzieliny spływającej z zatok, śluzu, obumarłej tkanki oraz związków siarki wytwarzanych przez bakterie kolonizujące jamę ustną. Objawia się to w postaci małych, białych grudek o nieregularnym kształcie, które gromadzą się w kryptach migdałków (niewielkich przestrzeniach, "kieszonkach" mieszczących się w tylnej części gardła w pobliżu migdałków), gdzie się stopniowo rozrastają. Owe grudki charakteryzują się wyjątkowo nieprzyjemnych zapachem, a ich pozbycie się stwarza wiele trudności i nieprzyjemnych doznań.

Sprawia to, iż wiele osób, nie mogąc poradzić sobie z kamieniami migdałowymi, pochopnie decyduje się na zabieg wycięcia migdałków. W niektórych przypadkach rzeczywiście może to być skuteczne, jednak nie jest to regułą.  Natomiast wycięcie migdałków łączy się z bezpowrotnym spadkiem odporności naszego organizmu (ch zadaniem jest stworzenie swoistej "bariery" dla wielu czynników chorobotwórczych), a także wyższej podatności na infekcje i choroby w późnych latach życia. Co więcej, usunięcie migdałków wcale nie musi oznaczać końca problemu.

Dlaczego tak jest?

        Trzeba zdać sobie sprawę, iż krypty migdałków są jedynie miejscem gromadzenia się kamieni migdałowych, nie zaś przyczyną ich powstawania. Prawdziwym winowajcą są bakterie beztlenowe obecne w obrębie całej jamy ustnej. Kolonizują język, wewnętrzne policzki, gardło, okolice migdałków, a także zatoki przynosowe. Bakterie te spełniają swoją rolę przy wstępnym rozkładaniu białek, obecnych w spożywanych pokarmach. W efekcie swej "pracy" wytwarzają tzw. lotne związki siarki, mające charakterystyczny, czasem wyjątkowo odpychający zapach.

Problem kamieni migdałowych bardzo często dotyczy również osób, borykających się przez dłuższy czas z flegmą zalegającą w gardle lub mających problemy z zatokami. Przejawia się to poprzez tzw. spływanie wydzieliny z zatok do gardła (ang. Post-Nasal Drip), co u niektórych osób objawia się dodatkowo w postaci nieprzyjemnego zapachu z nosa.

Gdy zjemy jogurt lub wypijemy mleko w naszym gardle zaczyna pojawiać się flegma. Jest to naturalna reakcja i większość z nas nie musi czuć z tego powodu żadnych obaw, jednak w przypadku osób borykających się z nieświeżym oddechem, takie połączenie może wiązać się z kolejną "partią" niechcianych grudek i nieprzyjemnego posmaku w ustach, gdyż przetwory mleczne, to w głównej mierze właśnie białko, rozkładane w nadmiernej ilości przez bakterie beztlenowe.

Chcę się tego pozbyć właśnie teraz!

Z badań przeprowadzonych przez California Breath Clinic wynika, iż kluczem do wyeliminowania nieprzyjemnego zapachu jest odpowiednie "natlenienie" środowiska jamy ustnej, które uniemożliwi bakteriom nadmierny rozwój. Stworzona w tym celu specjalna formuła stabilizowanych cząsteczek dwutlenku chloru neutralizuje związki siarki, zamieniając je w bezwonne i bezsmakowe sole organiczne, jednoczesnie dostarczając tlen do srodowiska beztlenowych bakterii.

W celu trwałej neutralizacji kamieni migdałowych, zaleca się użycie zestawu linii Basic Plus tj. płynu do płukania ust Oral Rinse Plus, pasty Toothpaste i szczoteczki do języka Tongue Cleaner. Regularne stosowanie preparatów TetroBreath skutkuje skuteczną neutralizuacją bakterieii beztlenowych, uniemożliwiając im ponowne wytworzenie kamieni migdałowych.