Kim jest dr Harold Katz?

2009-10-31 16:28

Dr Harold Katz – stomatolog i mikrobiolog, założyciel California Breath Clinic. Od lat uważany za eksperta w dziedzinie nieświeżego oddechu. Znany również, jako "Bad Breath Guru", czyli "Guru od nieświeżego oddechu". Autor przewodnika Pt. "Bad Breath Bible" poświęconej halitozie, jej przyczynom i metodom leczenia.

Dr Harold Katz jest absolwentem UCLA (Uniwersytet Kalifornijski) i UCLA School of Dentistry (katedra stomatologii), posiadaczem odrębnego stopnia naukowego w dziedzinie bakteriologii, także na UCLA. W 1970 roku założył dobrze prosperującą praktykę stomatologiczną w Beverly Hills w Kalifornii, kilka minut drogi od tętniącego życiem 20th Century Fox Studios. Tam doskonalił swoje techniki podczas pracy z niektórymi z największych gwiazd Hollywoodzkich.

Badania nad halitozą, jej przyczynami i sposobami leczenia, dr  Harold Katz rozpoczął we wczesnych latach 90-tych po tym, jak nie był w stanie pomóc swojej nastoletniej wówczas córce pozbyć się problemów związanych z nieświeżym oddechem. Jak można wyczytać na stronie internetowej firmy - "Popularne pasty do zębów oraz płyny do płukania ust czyniły ten zapach jeszcze gorszym do zniesienia. Nie pomagało też szczotkowanie zębów 5-6 razy w ciągu doby". To właśnie wtedy podjął przełomową w swoim życiu decyzję, by porzucić praktykę stomatologiczną i odnaleźć skuteczny sposób, który umożliwi poradzenie sobie z trapiącym jego córkę, a jak się później okazało także ogromną liczbę ludzi na całym świecie problemie.

Dzięki znajomości mikrobiologii dr Katz odkrył, że przyczyną nieświeżego oddechu (halitozy) są bakterie beztlenowe żyjące w jamie ustnej człowieka. Zauważył, iż u niektórych ludzi ich liczba w jamie ustnej jest o wiele większa,  które w pewnych warunkach bakterie te zaczynały uwalniać większą, niż zwykle ilość lotnych związków siarki (VSC), bezpośrednio wpływając na oddech człowieka i jego pogorszenie. Odkrycie to pozwoliło mu obalić powszechną wówczas opinię wykorzystywaną w reklamach, iż przyczyny nieświeżego oddechu związane są z układem trawiennym i żołądkiem.

Uzbrojony w nowe informacje zaczął eksperymentować nad różnymi związkami, które mogłyby zwalczać nieprzyjemny zapach wywoływany przez bakterie. Chcąc rozpocząć badania kliniczne na większą skalę w 1993 roku założył klinikę (wspomnianą wcześniej California Breath Clinic), w której kontynuował badania nad przykrym zapachem – w tym nad tzw. kamieniami migdałowymi. Rezultatem tych prac są potwierdzone klinicznie produkty eliminujące nawet 98% lotnych związków siarki, wywołujących nieprzyjemny zapach.

W 2002 r. Dr Harold Katz opublikował wyniki swoich badań w autorskim przewodniku Pt. "Bad Breath Bible", który od razu stał się hitem sprzedając się w ponad 1.000.000 egzemplarzy.

Od czasu wprowadzenia produktów TheraBreath w 1994 roku na rynek, żadna inna firma nie mogła i nadal nie może pochwalić się lepszymi rezultatami walki z nieświeżym oddechem, dzięki czemu preparaty te zyskały zasłużony szacunek i luksusową markę cenioną dziś na całym świecie.

W Polsce i Europie kosmetyki sprzedawane są pod nazwą TetroBreath