Prawda o nieświeżym oddechu

2009-11-18 15:38

Nieświeży oddech (med. halitoza) wywołują bakterie beztlenowe żyjące w obrębie jamy ustnej. Biorą one bezpośredni udział w procesie rozkładu białek znajdujących się w spożywanych pokarmach, obumarłej tkance, krwi, czy śluzie. W pewnych warunkach bakterie te rozkładają jednak zbyt dużą ilość białek w zbyt szybkim tempie. Białka natomiast złożone są z aminokwasów, zaś dwa z nich (cysteina i metionina) zawierają siarkę mającą nieprzyjemny zapach.

Podobna reakcja może wystąpić również w zatokach, gdyż i tam znajdują się te „porzyteczne” bakterie. W trakcie spożywania posiłku cząsteczki pokarmów przenikają z ust do nosa i dalej w stronę zatok, gdzie wchodzą w kontakt z bakteriami. Powstałe w ten sposób związki (m.in. siarczek wodoru i markaptan metylu) przenika następnie wraz ze śluzem do tylnej części gardła i języka, wywołując w ten sposób nieprzyjemny posmak. Efektem końcowym pracy bakterii jest powstanie lotnych związków siarki (VSC) mające charakterystyczny, bardzo nieprzyjemnych zapach.

Poznajmy je nieco bliżej

Bakterie beztlenowe – jak sama nazwa wskazuje – żyją w środowisku beztlenowym tj. takim, które albo wcale nie zawiera tlenu, albo zawiera go w małych ilościach. Znajdziemy je więc w zatokach, ukryte w bruzdach we wnętrzu języka, czy w tylniej części gardła (np. w okolicach migdałków). Bakterie te nie są jednak złe. Błędem byłoby mówienie o nich, jako o „złych gościach”, którzy niszczą nasze życie i nie chcą się odczepić. Tak naprawdę każdy człowiek ma w jamie ustnej własny ich „komplet”. Jeżeli zadajesz sobie pytanie, czy można zarazić się nimi od ukochanej osoby, to odpowiedź na pewno Cię ucieszy. Nie można się nimi zarazić nawet przez pocałunek, gdyż są one przypisane do nas "indywidualnie". Jednak z tego samego powodu nie można się ich też całkowicie pozbyć. Nie ma znaczenia, jak bardzo będziemy skrobać język, i jak bardzo wymyślnych użyjemy szczoteczek. Nie pomogą także antybiotyki. Aby rozwiązać problem nie należy  bowiem walczyć z samymi bakteriami, ale z ich „nawykami”. A konkretnie? Chodzi o to, aby ograniczyć zdolność tych bakterii do produkcji lotnych związków siarki, jak i zamienić już wytworzone związki na całkowicie bezwonne i bezsmakowe sole organiczne.

Dlaczego ja?

Prawdopodobnie zadajesz sobie teraz pytanie: „Dlaczego, skoro każdy ma te bakterie, to właśnie ja mam problem nieświeżego oddechu?”

Na to pytanie nie ma jednoznaczne odpowiedzi. Różne badania przypisują ten problem różnym przyczynom (zmianom hormonalnym, diecie bogatej w produkty zawierające duże ilości siarki, dłuższemu zażywaniu leków, a nawet zmianom genetycznym). Tak naprawdę każda z tych teorii może mieć tyle samo prawdy, co i się mylić. Prawdopodobnie bowiem sedno sprawy tkwi gdzieś pośrodku i jest wspólnym wynikiem wielu różnych czynników.

Rozwiązanie

Formuła OXYD-8 jest aktywnym składnikiem wszystkich kosmetyków TetroBreath. Po przez wprowadzenie aktywnego tlenu do środowiska beztlenowego znacząco utrudnia zdolność bakterii do reprodukcji, umożliwiając utrzymanie ich na domyślnym poziomie. Jednocześnie zamienia wytworzone lotne związki siarki na całkowicie bezwonne i bezsmakowe sole, których nikt z Twojego otoczenia nie wyczuje. Dzięki temu znów można cieszyć się swobodną rozmową.